Skip to Content

ULUSLARARASI YAYINLAR

Herkesin hikâyesi farklı, ekranı aynı...


THE NEWSMAKERS

“The Newsmakers” programında, Asrın Felaketi: 06 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri'ndeki arama-kurtarma çalışmaları, Gazze'deki soykırım ve Ukrayna'da devam eden savaş yanı sıra Afrika'daki darbeler, Çin Denizi'ndeki sorunlu durum, Avrupa'da aşırı sağın yükselişi, ABD'deki “Capitol Hill” davası, Myanmar ve Hindistan'da yaşanan önemli gelişmeler gibi pek çok konu ele alınmaktadır.

THE NEWSMAKERS
STRAIT TALK

STRAIT TALK

Programda, Türkiye'nin dünyadaki rolünün ve küresel olayların çağımızı yeniden nasıl tanımladığının derinlemesine analizi sağlanarak çevremizde dünyayı değiştiren hikâyelere bağlam kazandırılmaktadır.WESTMINSTER WATCH

Programda yeşil politikalar söz konusu olduğunda Birleşik Krallık Başbakanının ne yapması gerektiği ve Birleşik Krallık’ın ulusal sağlık hizmetinin nasıl amaca uygun hale getirilebileceği gibi Birleşik Krallık siyasetinin karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan bazıları ele alınmaktadır. Program aynı zamanda Kovid-19 krizinden çıkış ve eski Başbakan David Cameron’un geri dönüşünü sağlayan kabine değişikliği gibi önemli son dakika haberlerine de dikkatleri çekmektedir.

WESTMINSTER WATCH
JUST2DEGREES

JUST2DEGREES

TRT World’ün haftalık programı “Just2Degrees”, çağımızın en büyük problemlerinden biri olan iklim krizi, değişen iklime uyum sağlamak, fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı değiştirmek için çalışan kişi ve kuruluşları bölümlerinde işlemektedir. İklim krizi ile nasıl baş edilmesi gerektiği programın ana gündem maddesidir.


AFRICA MATTERS

Programda Nijerya seçimleri, Gana’da yaşanan hayat pahalılığı, Afrika futbolu, Türkiye’nin Afrika’ya yaptığı yardımlar, ekolojik geri dönüşüm çalışmaları, Zimbabve’de yaşanan enerji sorunu ve Nijer’de yaşanan askeri darbe gibi konular yer almaktadır.

AFRICA MATTERS
ACROSS THE BALKANS

ACROSS THE BALKANS

“Across The Balkans”da; Bulgaristan’da Osmanlı döneminde Müslüman olmuş küçük bir topluluk olan Pomaklar, İsrail’in Gazze’de başlattığı soykırım, İslamofobi, Asrın Felaketi: 06 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri ve Balkan dünyasındaki diğer önemli gelişmeler ele alınmaktadır..


CAPITOL HILL

“Capitol Hill”, 2024 Amerikan Başkanlık seçimleri yaklaşırken başkan adayları ve ABD siyasetine yön veren önemli siyasi figürleri ekrana getiriyor.

CAPITOL HILL
TURKISH TEA TALK

TURKISH TEA TALK

Kültür, sanat ve politika dünyasından önemli konukların yer aldığı “Turkish Tea Talk”, İskoçya eski başbakanı Alex Salmond tarafından sunuluyor.


NEXTECH

“NexTech”, TRT World’ün sahadan özgün habercilik yapan teknoloji odaklı tek programıdır. Programda ANKA 3 dronu, Türkiye’nin amfibi ulaşım aracı Zaha ve Türksat uydu projesi gibi konular ön plana çıkıyor.

NEXTECH
INNERVIEW

INNERVIEW

Programda, aktivist ve Hollywood yıldızı Adrian Greiner, eski ABD başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton, ünlü tarihçi Bettany Hughges ve eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert gibi birçok önemli ve ünlü isimle birebir röportajlara yer veriliyor.


ROUNDTABLE

Program, Ukrayna’da devam eden çatışmanın yanı sıra Avrupa’nın karşı karşıya olduğu diğer krizlere odaklanarak başlıyor. İlerleyen bölümlerinde ise Almanya’nın neden yeni kömür madenlerine ihtiyacı olduğu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Afrika planları ve Avrupa’nın bankacılık krizine karşı ne kadar güvenli olduğu gibi çeşitli konular ele alınıyor. Ayrıca, İngiltere Büyükelçisi ile yüz yüze yapılan röportajın yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel bir bölüm de yayımlandı.

ROUNDTABLE
BEYOND BORDERS

BEYOND BORDERS

“Letonya: Görünmez Düşman”, “Deniz Britanya’yı ne kadar hızlı yutuyor?”, “Man adası yarışı çok mu tehlikeli?” başlıklı konuların yer aldığı bölümler Beyond Borders programının en çok izlenen bölümleri oldu. Sel ve kuraklıkların dünya çapında tahribat yaratmaya devam ettiği 2023 yılı boyunca iklim değişikliği, programın önemli bir öğesi olmaya devam etti.


NEXUS

Haberlere dair görüntüleri ve metinleri detaylı bir şekilde, hızlı bir tempo eşliğinde analiz eden “Nexus” programında; OceanGate patlaması, ABD Hava Kuvvetleri Uzay Teknolojisi, NASA ve dünyada yaşanan önemli siyasi gelişmeler gibi önemli konular ele alınıyor.

NEXUS
SHOWCASE

SHOWCASE

TRT World ilk yayın hayatına başladığı günden itibaren devam eden “Showcase”de; Nobel ödülleri, film festivalleri, NFT pazarı, İstanbul Dijital Sanat Festivali, İstanbul Film Festivali gibi konular ele alınıyor.


FIGHTING FOR WATER - OFF THE GRID DOCUMENTARY

Fighting For Water bölümünde “Off The Grid” ekibi on yıllardır kuraklık ile boğuşan Kenya’nın en çok etkilenen bölgelerine bir yolculuğa çıktı ve çetin şartlar altındaki yaşam mücadelesini TRT World ekranlarına getirdi.

FIGHTING FOR WATER - OFF THE GRID DOCUMENTARY
OFF THE GRID: UKRAINE - WARTIME DIARIES

OFF THE GRID: UKRAINE - WARTIME DIARIES

Rus birlikleri geri çekilirken, Ukrayna’daki işgallerinin olumsuz sonuçları ortaya çıkıyordu. Kurtarılan bölgeler suç mahalline dönüşmüş ve savaş suçu şüpheleri oluşmaya başlamıştı. Savaş yasalarına göre sivillerin korunması gerekiyordu ama bunun yerine onlar hedef alınmış görünüyorlardı. İşte bütün bu sıkıntıların mağdurlarının ele alındığı yapım, masum insanların acılarını gözler önüne seriyor.


THE FOREFRONT: CYPRUS

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40. yıl dönümüne özel hazırlanan Kıbrıs belgesel serisi 1963’te yaşanan Kanlı Noel’den başlayarak Kıbrıs Barış Harekâtına kadar adanın yakın tarihine ışık tutuyor.

THE FOREFRONT: CYPRUS
SEEDS OF CHANGE

SEEDS OF CHANGE

Hollywood aktörü ve çevreci Adrian Greiner, Türkiye ve Amerika’yı kapsayan bir yolculuğa çıktı ve insanların iklim değişikliği ile nasıl mücadele ettiğini gözler önüne serdi. YouTube üzerinden büyük bir ilgi ile karşılaşan belgesel kısa bir sürede 5 milyon görüntülenmeye ulaştı.


NEW ERA OF DEFENSE

Belgeselde, Türk savunma sanayisinin son dönemlerde gerçekleştirdiği atılım, uluslararası isimler ve Türkiye savunma sanayisinin önde gelen isimleriyle beraber ele alınıyor. Belgeselde, geçmişten günümüze değişim incelenirken, özellikle Türk dronelarının dünyadaki savaşlarda yarattığı etki ve değişim değerlendiriliyor.

NEW ERA OF DEFENSE
THE BLACK SPOT: 15TH JULY

THE BLACK SPOT: 15TH JULY

Belgeselde; 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı Batı medyasının ve Batı ülkelerinin bakışındaki çifte standartlar ortaya konuluyor.


MİN ANKARA (ANKARA'DAN)

“Min Ankara” programı, Ankara stüdyomuzdan günlük olarak canlı yayınlanan bir siyaset gündemi programıdır. Programda; Türkiye, Arap coğrafyası ve dünya gündeminin önemli meseleleri konukların özgün perspektifiyle ele alınarak izleyicilere aktarılmaktadır.

MİN ANKARA (ANKARA'DAN)
SİNAAT AL DİFA (SAVUNMA SANAYİİ)

SİNAAT AL DİFA (SAVUNMA SANAYİİ)

“Sinaat Al Difa” programı, Türkiye’nin son yıllarda hızla gelişen savunma sanayii sektörünü anlatmayı hedefleyen bir belgesel serisidir. Program; ATAK helikopteri, AKSUNGUR ve AKINCI silahları, ZAHA amfibi deniz-kara aracı gibi Türkiye’nin yerli ve millî savunma projelerini, teknolojik yeniliklerini ve savunma sanayiindeki büyüme ve başarılarını kapsamlı bir şekilde ele almaktadır.


YENİ SABAH

TRT Arabi’nin İstanbul‘da bulunan stüdyosundan canlı yayınlanan sabah programı “Yeni Sabah” izleyicilerine gündemde olan önemli konuları özetlemektedir. Gündemin sosyal medya ve gazetelerdeki yansımalarına bakılırken aynı zamanda güncel teknoloji, sağlık, ekoloji, kültür, turizm ve edebiyat konularındaki son gelişmeler izleyiciyle paylaşılmaktadır.

YENİ SABAH
MİN HAQQİ (HAKKIMDIR)

MİN HAQQİ (HAKKIMDIR)

İnsan haklarına odaklanan bir program olan “Min Haqqi”de her bölümde farklı bir hak ihlalinin dünyadaki yansımalarına, mağduriyetlere ve insan hikâyelerine yer verilmektedir. İnsan hakları bilincinin artırılmasını ve Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetini izleyiciye aktarmayı hedefleyen programa hukukçular, insan hakları aktivistleri ve mağdur insanlar konuk olarak katılmaktadır.


AL ALAM AL YAUM (BUGÜN DÜNYA)

“Al Alam Al Yaum”da uluslararası gündemin siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmelerinin en önemli üç meselesi her bölümde üst düzey konuklar eşliğinde tartışılmaktadır. İzleyicilere uluslararası boyuttaki önemli olaylar hakkında derinlemesine bilgi aktarımı sağlanırken, farklı bakış açıları ve uzman görüşleriyle kapsamlı bir anlayış sunulması amaçlanıyor.

AL ALAM AL YAUM (BUGÜN DÜNYA)
TAFAUL (ETKİLEŞİM)

TAFAUL (ETKİLEŞİM)

Gün içinde sosyal medya platformlarında gündem olan konuları titizlikle inceleyip etiketleri ele alan, dezenformasyonla mücadele kapsamında yalan haberleri doğrularıyla karşılaştırıp gün yüzüne çıkaran bir programdır. İzleyicilere gün içerisinde popüler sosyal medya platformlarında öne çıkan konular hakkında ayrıntılı bir bakış sunuyor.


TÜRKİYE YÜZYILI BELGESEL DİZİSİ (MİAWİYYAT TÜRKİYE)-ZİRAAT

Türkiye Yüzyılı Belgesel Dizisi (Miawiyyat Türkiye)

Türkiye Yüzyılı vizyonuna dair tüm konular belgesel dizisinde masaya yatırılıyor. Türkiye’nin iç ve dış pazarın ihtiyaçlarını karşılamak adına son yirmi yılda ortaya koyduğu politika ve yatırımları konuk edilen uzman ve resmi yetkililer eşliğinde ele alınıyor. Ayrıca, Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanında özel sektörle iş birliği içinde son yirmi yılda gerçekleştirdiği önemli yatırım ve atılımları, konuk edilen resmi ve uzman yetkililer eşliğinde inceleniyor.

TÜRKİYE YÜZYILI BELGESEL DİZİSİ (MİAWİYYAT TÜRKİYE)-ZİRAAT
TÜRKİYE YÜZYILI BELGESEL DİZİSİ (MİAWİYYAT TÜRKİYE)-SANAYİ VE TEKNOLOJİ

TÜRKİYE YÜZYILI BELGESEL DİZİSİ (MİAWİYYAT TÜRKİYE)-SANAYİ VE TEKNOLOJİ

Türkiye Yüzyılı Belgesel Dizisi (Miawiyyat Türkiye)

Katma değer odaklı üretim modelinin küresel düzeyde gittikçe yaygınlaştığı günümüzde, Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanında özel sektörle işbirliği içinde son yirmi yılda gerçekleştirdiği önemli yatırım ve atılımları, konuk edilen resmi ve uzman yetkililer eşliğinde ele almaktadır.


İSRAİL, ÇOCUKLUKLARINI NASIL YOK ETTİ

SORUŞTURMA BELGESELİ

Belgesel, İsrail'in Filistinli çocuklara uyguladığı yasadışı prosedürleri ve işgal altındaki bölgelerde çocukların karşılaştığı kötü muamele ve adaletsiz gözaltı koşulları incelenmektedir. Aynı zamanda, uluslararası hukuk ve insan hakları bağlamında, çocukların haklarını ihlal eden uygulamaları gözler önüne seriyor.


İSRAİL, ÇOCUKLUKLARINI NASIL YOK ETTİ
ENDÜLÜS MÜSLÜMANLARI

ENDÜLÜS MÜSLÜMANLARI

"Endülüs Müslümanları" belgeseli, Müslümanların 8. yüzyılda Endülüs’ü fethinden başlayan tarihi sürece ışık tutarken izleyicileri tamamı İspanya’da gerçekleştirilen özel çekim ve röportajlarla günümüz Endülüs’ünde derinlemesine bir yolculuğa çıkarıyor. Endülüs Müslümanlarının tüm dünyadaki bilimsel ve kültürel değişimin öncüsü oldukları tezini öne süren belgesel, İspanyol Müslümanlarının günümüzde Endülüs mirasını koruma ve yaşatma çabasını uzman konukların gözünden ekran önüne seriyor.


RAMAZAN MAHYASI (MAHYA RAMADAN)

Otuz gün boyunca Ayasofya’da kurulan özel stüdyomuzdan canlı olarak yayınlanan “Mahya Ramazan” programı, Ramazan ayının manevi derinliğini yansıtan özel bir dini ve kültürel programdır. Ramazan Mahyası’nda iftar programları, sohbetler, söyleşiler, dualar, ilahiler ve kültürel etkinliklerle Ramazan ayının önemi ve anlamı izleyicilere aktarılıyor.

RAMAZAN MAHYASI (MAHYA RAMADAN)
RANDEVUDA (ALA MAWED)

RANDEVUDA (ALA MAWED)

Randevuda programında aralarında devlet başkanlarının, önemli siyasetçilerin ve bürokratların da bulunduğu çok sayıda tanınmış sima ile özel röportajlar gerçekleştiriliyor. Başta Orta Doğu’daki gelişmeler olmak üzere, gündeme ilişkin sıcak konuların konuşulduğu programda yayınlanan birçok röportaj, uluslararası basında da yankı uyandırdı. Programın çekimleri, yurt içi ve yurt dışında farklı şehirlerde ve TRT Arabi İstanbul-Ulus stüdyosunda gerçekleştiriyor.


KUBBELERİN YANKILARI (ASDAA AL-QIBAB)

İslam âleminde başta dinî musiki olmak üzere, farklılık gösteren makam ve tavır çeşitliliğini başlıklar halinde ele alan dini ve kültürel bir programdır. İslam aleminin muhtelif yerlerinde halen varlığını koruyan musiki icra tavırları, Ramazan’daki musikiye konu olan gelenekleri ve bununla birlikte Türkiye’deki dini musiki geleneği ve formları programda ele alınmıştır. Program Ramazan ayı boyunca hafta içi yayınlandı.

KUBBELERİN YANKILARI (ASDAA AL-QIBAB)
AKSA VE İMAM (AL-AQSA WA AL-IMAM)

AKSA VE İMAM (AL-AQSA WA AL-IMAM)

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın tarihi ve haremi içerisindeki eserleri Mescid-i Aksa İmam Hatibi ve eski Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh İkrime Sabri'nin anlatımıyla izleyicilerle buluştu. Yaklaşık 12 dakika süren "Aksa ve İmam" Ramazan ayı boyunca her gün TRT Arabi ekranlarında yayınlandı.


DEVAM EDEN SAVAŞ (AL HARB AL MOSTAMIRRA) BELGESELİ

“Devam Eden Savaş” belgesel dizisi, Aksa Tufanı operasyonunun başlangıcından itibaren İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 30 günlük gelişmelerini ele alıyor. Belgesel, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları günbegün belgeleniyor.

DEVAM EDEN SAVAŞ (AL HARB AL MOSTAMIRRA) BELGESELİ
İNGİLTERE’NİN LANETLİ VAADİ (WAAD BRITANIA ALMASHOOM) BELGESELİ

İNGİLTERE’NİN LANETLİ VAADİ (WAAD BRITANIA ALMASHOOM) BELGESELİ

İngiltere'nin İsrail'in kuruluşundaki tarihi rolünü sorgulayan belgesel, geçmişte verilen vaatleri ve İsrail'in Filistin'i işgalinin ardında bıraktığı sorumlulukları detaylı bir şekilde ele almaktadır. İngiltere'nin tarihi rolünü derinlemesine inceleyerek, geçmişin izlerinin günümüz politik manzarasına nasıl yansıdığını anlatmakta ve uluslararası ilişkilerdeki bu etkinin önemi vurgulanmaktadır.


ÖZGÜRLÜK HİKAYELERİ (QISAS AL HURRIYA) BELGESEL SERİSİ

“Özgürlük Hikâyeleri” adlı belgesel dizisi İşgalci İsrail ve Hamas arasındaki müzakerelerin sonucunda serbest bırakılan esirlerin öykülerini her biri 19 dakika ayrı bölümler halinde ele aldı. Serbest bırakılan esirlerin tecrübelerini aktaran belgesel dizisi şimdiye kadar 26 bölüm halinde yayınlandı.

ÖZGÜRLÜK HİKAYELERİ (QISAS AL HURRIYA) BELGESEL SERİSİ
TEK KURTULAN (AL-NAJI AL-VAHID) BELGESELİ

TEK KURTULAN (AL-NAJI AL-VAHID) BELGESELİ

Belgesel, Gazze'de İsrail'in düzenlediği saldırıların ardından ailelerinden geriye tek kurtulanların hayat hikâyesini ele alıyor. Belgeselin çekimlerini zorlu şartlarda gerçekleştiren kameraman Mustafa Süreyya belgeselin yayınlanmasından sonra İşgalci İsrail tarafından görevi sırasında şehit edildi.


YENİ HAGANAH

“Yeni Haganah”, İsrail devletinin Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimcileri sistematik bir şekilde örgütleyip silahlandırarak, İsrail’in kuruluş sürecinde “Haganah” örgütü eliyle yaptığı suç ve gaspların aynısı tekrarlamasını konu alan; sahadan özel çekimlerle hazırlanan bir belgeseldir.

YENİ HAGANAH

GÖRÜŞ HABERLERİ

Genellikle politik ve gündeme dair konularda yazarların görüşlerini bildirdiği makale formatı olan “Görüş Haberleri” konseptimizle bir konu hakkında farklı bakış açılarına yer verilerek kullanıcılarımızın ilgisini çekecek, bilgilendirici yayınlar yapılmaktadır.

GÖRÜŞ HABERLERİ
HIZLI MAKALELER

HIZLI MAKALELER

Son dakika gelişmelerini, dünyadan öne çıkan haberleri kısa makaleler halinde yayınladığımız bu formatla takipçilere anlık bilgi akışını sağlayarak gelişmelerden haberdar edecek yayınlar gerçekleştirilmektedir.


KALEIDOSCOPE TÜRKİYE

“Kaleidoscope Türkiye” adlı video serimizde, kültürümüzün keşfedilmeyi bekleyen zenginlikleri takipçilerimizle buluşturulmaktadır.

KALEIDOSCOPE TÜRKİYE
SCIENTICIOUS

SCIENTICIOUS

“Scienticious” adlı video serimizle bilimsel konular ele alınarak, takipçilerimizin hayatın farklı yönlerini keşfetmesi hedeflenmektedir.


NEWSFORMATIVE

Güncel haberlerle ilgili bilinmeyenleri veya gözden kaçan detayları takipçilerimizle buluşturmak amacıyla “Newsformative” konseptiyle çeşitli dijital mecralarda videolar üretilmektedir.

NEWSFORMATIVE
GÖRSEL GALERİLER

GÖRSEL GALERİLER

“Görsel Galeriler” içerik türünde foto-gazeteciliğin ve dijital içerik türlerinin karışık veya ayrı olarak kullanılmasıyla gündemde yer alan olayların takipçiler ile buluşturulması sağlanmaktadır.


VİRAL VİDEOLAR

Sosyal medyada en çok konuşulan, hayata ve insana dair anlık gelişmelerden ünlü konuşmalara kadar geniş bir konu yelpazesine sahip kısa ve öz görüntülerin “Viral Videolar” ile hızlı bir şekilde paylaşılması amaçlanmaktadır.

VİRAL VİDEOLAR
KISA BELGESELLER

KISA BELGESELLER

Türkiye’nin tanıtımı, ülkemizden ve dünyadan insanı merkezine alan ilginç insan hikâyeleri, savaş bölgelerindeki insanların durumları gibi geniş bir içerik yelpazesine sahip olan ve farklı bakış açılarına olanak sunan kısa belgeseller üretilmektedir.


ANALİZ HABERLERİ

Politika, tarih, sosyal hayat, bilim vb. konularda ortaya atılan yeni ve orijinal iddiaların, gündeme dair haberlerin farklı açılardan yorumlanmasına yer verilmektedir.

ANALİZ HABERLERİ
VİRAL VİDEO: ABD’NİN GAZZE’YE YARDIMI

VİRAL VİDEO: ABD’NİN GAZZE’YE YARDIMI

ABD 2 Mart'ta güney Gazze'ye insani yardım paketlerini paraşütle bırakarak Filistinlilere yardım etti. Bu eylemin, İsrail'in ablukası sonucu oluşan gıda skıntısına dair bir raporun ardından gerçekleştiği ifade ediliyor. Gazze'de 2,4 milyon kişinin ciddi gıda sıkıntısı çektiği belirtiliyor. Bu video da durumun vahametini gözler önüne seriyor.


ÖZEL RÖPORTAJLAR: PALESTİNE TALKS - NORMAN FİNKELSTEİN

Tanınmış entelektüel Norman Finkelstein ebeveynleri Holokost'tan kurtulan Filistin yanlısı bir aktivist olarak deneyimlerini aktarıyor. Bu deneyimlerinin Filistin'e destek ve İsrail'in Holokost’un ardına saklanarak işlediği insanlık suçlarını araştırmak gibi çalışmalarına nasıl yön verdiğini açıklıyor. Konuşmanın sonunda, gerçek ve adaletin peşinde koşanlara kişisel çıkar sağlamayan ideallere sadık kalmaları konusunda önemli bir tavsiyede bulunuyor. Holokost’u yakından tecrübe etmiş bir ailenin ferdi olarak Finkelstein’ın anlattıkları İsrail’in insanlık dışı eylemlerini meşrulaştırmak için Holokost’u nasıl kullandığını anlamamızda bir rehber niteliğinde.

ÖZEL RÖPORTAJLAR: PALESTİNE TALKS - NORMAN FİNKELSTEİN
ANİMASYON: DÜNYA GAZZE’DEKİ 1.1 MİLYON ÇOCUĞA SIRTINI DÖNDÜ

ANİMASYON: DÜNYA GAZZE’DEKİ 1.1 MİLYON ÇOCUĞA SIRTINI DÖNDÜ

UNICEF sözcüsü James Elder, Gazze’deki insanlık dramına dikkat çekmek için "Gazze dünyada çocuk olmak için en tehlikeli yer," dedi. Ekim ayından bu yana Gazze’de yaşanan soykırım binlerce masumun canına mal oldu. İsrail, 7 Ekim'den bu yana 13,800'den fazla çocuğu öldürdü. Yaşanan bu soykırıma dikkat çekmek amacıyla yayınladığımız bu içerik, İsrail zulmünün kurbanı binlerce çocuğun dramına tanıklık ediyor.


GÖRSEL GALERİLER: GAZZE'DEKİ AÇLIK VE NAZİ İŞGALİ ALTINDAKİ AVRUPA

80 yıl arayla çekilen sahneler, Nazi Almanyası'nın Yahudilere Holokost sırasında uyguladığı acımasızlıklar ile İsrail'in kuşatılmış Gazze'deki Filistinlilere dayattığı koşulları arasında çarpıcı paralellikler ortaya koyuyor.

GÖRSEL GALERİLER: GAZZE'DEKİ AÇLIK VE NAZİ İŞGALİ ALTINDAKİ AVRUPA
CONTEXT VİDEO İSRAİL HURMALARI: SÖMÜRÜ YOLUYLA KÂR ELDE ETMEK

CONTEXT VİDEO İSRAİL HURMALARI: SÖMÜRÜ YOLUYLA KÂR ELDE ETMEK

İsrail hurmalarına yapılan boykot çağrıları, İsrail'in Filistinlilere yönelik işgalci politikalarını ve insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla yapılmaktadır. Bu çağrılar, İsrail'in Filistin topraklarındaki haksız uygulamalarına karşı bir tepki olarak geliştirilmiştir ve bu ürünlerin satın alınmamasıyla İsrail'in ekonomik baskı altına alınması hedeflenmektedir.


VİDEO HABER: TÜRKİYE’NİN UZAY MİSYONU

Türkiye, ilk astronotu Albay Alper Gezeravcı'yı uzaya göndererek gökyüzündeki medeniyet yolculuğunun kapısını araladı. Bu adım ülkemizin uzay keşiflerine dair yeni vizyonuna ve bilimsel araştırmalardaki ilerlemesine işaret etmektedir.

VİDEO HABER: TÜRKİYE’NİN UZAY MİSYONU
CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle yapmış olduğumuz içerik çalışmalarıyla ülkemizde yaşanan coşkuyu uluslararası kamuoyunun bilgisine sunuldu.


ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR

06 Şubat 2023’te Kahramanmaraş ve civar şehirlerimizde etkili olan depremlerle ilgili gelişmeleri takip ederek anbean içerik yayını gerçekleştirildi.

Deprem sırasında görevli olduğu hastanede çocuk hastaları kurtarmaya çalışan hemşireyle ilgili yayınladığımız viral videomuz 18 milyon izlenme elde etti.

ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ

2023’te gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için özel hazırlanan internet sayfamız ve içeriklerimizle takipçilerimiz anlık bilgilendirildi.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM

7 Ekim 2023 itibarıyla İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği soykırıma yönelik anlık özel yayınlar gerçekleştirdik.

Saldırılardan sağ kurtulan Filistinli bir çocuğun saldırı anını anlattığı viral videomuz 8,7 milyon izlenme elde etti.

Filistinli gazetecilerin savaş bittikten sonra gerçekleştirmek istedikleri hayallerini paylaştığı videomuz 4,9 milyon izlenmeye ulaştı.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM
SMART VİDEO

SMART VİDEO

Öncelikli olarak gündeme dair konuların scriptli video formatında ele alındığı hızlı haber formatının videoya uyarlanmış hali olan içerik türünde, sosyal, kültürel veya gündeme dair konular farklı açılardan ele alındı.


CONTEXT VİDEO

Analiz haberlerinin, uzun scriptli ve seslendirilmiş video formatında yayınlanan versiyonu olan context videolar sosyal medyada uzun video izleyen kitlelere haber sunmak ve sadık hedef kitle elde etmek için üretildi.

CONTEXT VİDEO
İNFOGRAFİKLER

İNFOGRAFİKLER

Güncel gelişmelerin bilgi görselleriyle anlatılmasını içeren bu konsept, genellikle X mecrası üzerinden içerik yayını olarak gerçekleştirildi.

Bu stilde yayınladığımız, İsrail’in Filistin’e karşı başlattığı soykırımın 100. günüyle ilgili içeriğimiz 202 bin gösterim elde etti.


ÖZEL RÖRORTAJLAR: İSVEÇLİ PROFESÖR, TÜRKİYE’NİN NATO ÜYELİĞİNİN ASKIYA ALINMASINI GEREKÇE GÖSTEREREK BAŞARILI BİR TÜRK ÖĞRENCİYİ CEZALANDIRDI

İsveç’te bir profesör, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya girişini engellediği bahanesiyle Türk öğrenci Fatma S.’nin staj başvurusunu reddettikten sonra, TRT World, İsveçli profesörün gönderdiği elektronik postaya ulaşıp, Türk öğrenciye yapılan ayrımcılığı gün yüzüne çıkardı. Fatma S. ile yapılan özel röportaj ve haber; İsveç, Avrupa ve Türk medyasında geniş yer buldu.

ÖZEL RÖRORTAJLAR: İSVEÇLİ PROFESÖR, TÜRKİYE’NİN NATO ÜYELİĞİNİN ASKIYA ALINMASINI GEREKÇE GÖSTEREREK BAŞARILI BİR TÜRK ÖĞRENCİYİ CEZALANDIRDI
ÖZEL RÖRORTAJLAR: DR. OMAR SULEİMAN İLE İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ SOYKIRIMI VE MEDYANIN ROLÜ ÜZERİNE YAPILAN RÖPORTAJ

ÖZEL RÖRORTAJLAR: DR. OMAR SULEİMAN İLE İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ SOYKIRIMI VE MEDYANIN ROLÜ ÜZERİNE YAPILAN RÖPORTAJ

Amerikalı tanınmış bir İslam alimi ve insan hakları aktivisti olan Dr. Omar Suleiman, TRT World’e verdiği röportajda; İsrail’in Gazze’deki soykırımını, Filistin direnişini baltalamak için İncil’deki metinleri ve insanlık dışı bir dil kullanmasını, soykırımın medyadaki yerini ve Amerikalı politikacılar ile sivil toplumun bu soykırım karşısında oynadığı rolü anlattı.


ÖZEL RÖRORTAJLAR: ÜNLÜ MÜZİSYEN ROGER WATERS İLE İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ SOYKIRIMI ÜZERİNE YAPILAN RÖPORTAJ

Güney Amerika turnesi sırasında Filistin yanlısı duruşu nedeniyle sansür kampanyası ve otel yasağıyla karşı karşıya kalan Pink Floyd grubunun üyesi Roger Waters, Şili’nin Santiago şehrinde TRT World’e özel bir röportaj verdi. Waters, röportajında Filistin ile ilgili aktivizminin nasıl başladığını, İsrail’in Filistin’e uyguladığı soykırımı ve Türkiye’nin uluslararası krizlerdeki yapıcı rolünü değerlendirdi.

ÖZEL RÖRORTAJLAR: ÜNLÜ MÜZİSYEN ROGER WATERS İLE İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ SOYKIRIMI ÜZERİNE YAPILAN RÖPORTAJ
ÖZEL İÇERİK ÇALIŞMALARI: YAPAY ZEKÂ TEKNOLOJİSİ KULLANILARAK ÜRETİLEN İÇERİKLER

ÖZEL İÇERİK ÇALIŞMALARI: YAPAY ZEKÂ TEKNOLOJİSİ KULLANILARAK ÜRETİLEN İÇERİKLER

AI (yapay zekâ) teknolojisi aracılığıyla ürettiğimiz görsellerle oluşturduğumuz içerikler takipçilerimizden büyük ilgi gördü. Filistinli bir çocuğun 1917 yılından günümüze kadar, yıllara göre hayatını resmeden AI animasyon videosu 4,3 milyon izlenme elde etti.


ÖZEL İÇERİK ÇALIŞMALARI: TİKTOK HESABI İÇİN ÖZEL ÜRETİLEN İÇERİKLER

TikTok mecrasındaki varlığımızı artırmak maksadıyla özel bir ekip kuruldu. TikTok için özel içerikler üretildi ve diğer ekipler tarafından hazırlanan içeriklerin TikTok mecrasına uyumlu bir şekilde paylaşılması sağlandı.

ÖZEL İÇERİK ÇALIŞMALARI: TİKTOK HESABI İÇİN ÖZEL ÜRETİLEN İÇERİKLER

HABER ANALİZ YAZILARI

Gündemin önemli haberleri farklı açılardan değerlendirilerek politika, sosyal hayat, kültür ve sanat başta olmak üzere her alanda içeriklere yer verilen analiz odaklı makaleler hazırlanmaktadır.

HABER ANALİZ YAZILARI
HIZLI HABER MAKALELERİ

HIZLI HABER MAKALELERİ

Türkiye ve dünyadan öne çıkan son dakika gelişmelerin anlık olarak takipcilere ulaştırılması için web sitesi üzerinden hızlı haber makaleleri üretilmektedir.


GÖRÜŞ YAZILARI

Çoğunlukla güncel politikaya ve sıcak gündeme dair konularda, alanında uzman yazarların görüşlerinin sunulduğu makalelerle, bir konu hakkındaki farklı bakış açılarına yer verilerek takipçilere bilgilendirici içerikler hazırlanmaktadır.

GÖRÜŞ YAZILARI
İNFOGRAFİK VE ANİMASYON İÇERİKLERİ

İNFOGRAFİK VE ANİMASYON İÇERİKLERİ

İzleyiciye bilgi açıklamanın ve iletmenin çekici ve farklı bir yolunu sağlamak amacıyla teknoloji, eğitim, insan hikayeleri, Gazze'deki soykırım gibi çeşitli infografikler ve animasyon videoları oluşturulmaktadır.


SİNA YARIMADASI

Orta Doğu'daki sıcak gelişmelerin konu edinildiği araştırmacı gazetecilik konseptinde içeriklerle takip ettiğimiz bölgedeki önemli konularla ilgili ayrıntılı ve özet bilgiler sunulmaktadır.

SİNA YARIMADASI
İSTANBUL

İSTANBUL

Türkiye'nin güzide şehri İstanbul'un tarihi mêkanlarının anlatıldığı içerikler hazırlanarak takipçilerimizle paylaşılmaktadır.


SALGIN HASTALIKLAR

Dünya çapındaki bozulmayla ilgili bilgilendirici içerikler sosyal medya mecralarımızda takipçilerimize sunulmaktadır.

SALGIN HASTALIKLAR
VİDEO SERİSİ: GAZZE’DE RAMAZAN

VİDEO SERİSİ: GAZZE’DE RAMAZAN

Video serisinde Gazzeli Mira’nın anlattığı kısa hikayeler eşliğinde Gazze halkının Ramazan ayında günlük ihtiyaçlarını karşılarken çektikleri sıkıntılar vurgulanıyor.


İNFOGRAFİK VE ANİMASYON İÇERİKLERİ: BİR ANNE VE İKİ ÇOCUĞUNUN GÖÇ HİKAYESİ

Gazze’de İsrail bombardımanı altında evlerini terk eden bir kadının ve iki çocuğunun göç etme hikayesi anlatıldı.

İNFOGRAFİK VE ANİMASYON İÇERİKLERİ:  BİR ANNE VE İKİ ÇOCUĞUNUN GÖÇ HİKAYESİ
KISA BELGESELLER:  RUANDA SOYKIRIMI

KISA BELGESELLER: RUANDA SOYKIRIMI

İnsanlık tarihinin en korkunç soykırımlarından biri olan Ruanda Soykırımı ve Fransa’nın soykırımdaki rolü anlatıldı.


VİDEO SERİSİ: GAZZE’DE ÇOCUK OLMAK

İsrail'in hava saldırıları ve devam eden ablukası nedeniyle yerlerinden edilen Gazzelilerin yaşadığı zor durumlar anlatıldı.

VİDEO SERİSİ: GAZZE’DE ÇOCUK OLMAK
VİDEO SERİSİ: BİYOGRAFİ

VİDEO SERİSİ: BİYOGRAFİ

Dr. Abdülaziz El-Rantisi suikastinin 20’nci yılında hakkında bilinen ve en öne çıkan başlıklar takipçilerimize sunuldu.


KISA BELGESEL - VİDEO SERİSİ: BATI ŞERİA’DAKİ İSRAİL OPERASYONLARI

Filistinlilerin giyim ve yaşantılarını taklit ederek İsrail’in Batı Şeria’da yaptığı operasyonlar ve Filistin Direnişi’nin İsrailli ajanlara karşı ne gibi taktikler uyguladığı anlatıldı.

KISA BELGESEL - VİDEO SERİSİ: BATI ŞERİA’DAKİ İSRAİL OPERASYONLARI
ÖZEL RÖPORTAJLAR - VİDEO SERİSİ: GAZZE.. ÇADIRDA BİR GÜN

ÖZEL RÖPORTAJLAR - VİDEO SERİSİ: GAZZE.. ÇADIRDA BİR GÜN

TRT Arabi Gazze’de bir ailenin çadırına konuk oldu. Gazzeli savaş mağduru ailenin bir tam gününü nasıl geçirdiği ve yaşadıkları zorluklar takipçilerimizle paylaşıldı.


KISA BELGESELLER: İSRAİL'İN SUİKAST GİRİŞİMLERİ

İsrail’in Lübnan’daki Filistinli üst düzey yöneticilere gerçekleştirdiği suikastler ve sonrasında yaşanan diplomatik süreçler anlatıldı.

KISA BELGESELLER: İSRAİL'İN SUİKAST GİRİŞİMLERİ
ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ - KÖY EVLERİ

ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ - KÖY EVLERİ

Deprem sonrası depremzede ailelere hızlı bir şekilde teslim edilen köy evleriyle ilgili deprem bölgesinden hikâyeler kullanıcılara aktarıldı.


ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ - ARAMA - KURTARMA FAALİYETLERİ

6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde, bölgede gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetleri, hızlı müdahale süreçleri ve sahra hastanesi kurulması gibi konular deprem bölgesinden detaylı bir şekilde aktarıldı.

ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ - ARAMA - KURTARMA FAALİYETLERİ
ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ - 6 ŞUBAT DEPREMİ VE YAŞANANLAR

ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ - 6 ŞUBAT DEPREMİ VE YAŞANANLAR

6 Şubat 2023’te gerçekleşen depremlerle ilgili bölgede görevlendirmeler yapılarak süreç yakından takip edildi. Devletimizin sahadaki müdahale gücü, arama kurtarma faaliyetleri gibi bütün gelişmeler bütün dijital mecralarda yayınlandı.


CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: SEÇİM 2023 ÖZEL YAYINI

2023 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için özel hazırlanan internet sayfası ve içeriklerle takipçiler anbean bilgilendirildi.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: SEÇİM 2023 ÖZEL YAYINI
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ:TÜRKİYE CUMHURBAŞKANINI SEÇİYOR

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ:TÜRKİYE CUMHURBAŞKANINI SEÇİYOR

2023 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi analiz haberler, videolar ve sahadan içeriklerle takip edildi.


CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: SANDIKTAN GÖRÜNTÜLER

Oy kullanma süreçleri Türkiye’nin çeşitli illerinden takip edilerek katılım ve oy kullanma esnasında oluşan renkli kareler takipçiler ile buluşturuldu.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: SANDIKTAN GÖRÜNTÜLER
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: SEÇİM SANDIĞI

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: SEÇİM SANDIĞI

Seçimleri ve süreçleri anlatmak için özel konsept videolar hazırlanarak hem takipçilerimiz bilgilendirildi hem de geniş kitlelere 2023 Türkiye seçimleriyle ilgili kapsayıcı bilgiler sunuldu.


CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: SEÇİM SONUÇLARI

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından analiz haber ve video içerikler hazırlanarak ülke genelinde düzenlenen etkinlikler haberleştirildi.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: SEÇİM SONUÇLARI
GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: 7 EKİM GAZZE SAVAŞI

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: 7 EKİM GAZZE SAVAŞI

7 Ekim 2023’te başlayan Gazze savaşının yansımaları sahadan ve TRT Arabi Haber Merkezi’nden takip edilerek analiz haber, video ve kısa belgeseller üretildi.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: İNSANİ OLMAYAN DURUM

Gazze’deki soykırımın ilk haftasında yaşanan insani olmayan durumlarla alakalı özel röportajlar ve hikâyeler hazırlandı. Yaşlı bir Filistinli teyzenin saldırı sonrası enkazdan kurtarılma anı ve sonrası sahadan haberleştirildi.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: İNSANİ OLMAYAN DURUM
GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze soykırımıyla ilgili yaptığı açıklamalar bütün sosyal medya hesaplarında yayınlandı.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: BOYKOT

İsrail menşeli ürünlerin ve İsrail’i destekleyen markaların dünya genelinde boykot edilmesi ve bu boykotun yansımaları haberleştirildi.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: BOYKOT
GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: YIKILAN HAYALLER

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: YIKILAN HAYALLER

Gazze’de yaşanan insani olmayan durumun geldiği aşamayı anlatmak üzere insan hikâyelerine odaklanılarak hazırlanan içerikler takipçilere aktarıldı.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: GAZZE’NİN TÜNELLERİ

İsrail’in korkulu rüyası haline gelen Gazze tünelleri özel röportajlar eşliğinde karşılaştırmalı kısa belgesel konseptinde takipçilere sunuldu.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: GAZZE’NİN TÜNELLERİ
GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: TERSİNE GÖÇ

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: TERSİNE GÖÇ

Bölgesel krizi analiz eden video haberler hazırlanarak tüm dünya basınında konuşulan, İsraillilerin ülkeyi terk etmesi konulu kapsamlı belgesel takipçilere sunuldu.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: NÜKLEER SİLAH VE GAZZE

Bölgesel sıcak gelişmelerin ve uluslararası açıklamaların hızlıca özetlendiği konseptte olası nükleer tehdidin anlatıldığı analiz video haber serileri hazırlandı.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: NÜKLEER SİLAH VE GAZZE
GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: SAVAŞ ESİRLERİ

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: SAVAŞ ESİRLERİ

Kassam Tugayları’nın sivil savaş esirlerini serbest bırakmasının ardından yaşanan durumu analiz eden video haberimiz sosyal medya platformlarımızda yayınlandı.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: GAZZELİ ÇOCUKLARIN HİKÂYELERİ

Gazze’deki soykırımda on binlerce çocuğun hayatını kaybetmesi dosya haber konseptinde detaylı bir şekilde kullanıcılara sunuldu.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: GAZZELİ ÇOCUKLARIN HİKÂYELERİ
GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: İSRAİL KARŞITI GÖSTERİLER

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM: İSRAİL KARŞITI GÖSTERİLER

Dünya genelinde İsrail’e karşı yapılan gösteriler kapsamlı bir şekilde sahadan takip edilerek bütün TRT Arabi sosyal medya mecralarında yayınlandı.


CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

29 Ekim’de coşkuyla karşılanan Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde TRT Arabi, takipçilerine günün tüm coşkusunu başarıyla yansıtmıştır.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI
HAC MEVSİMİ

HAC MEVSİMİ

TRT Arabi Dijital ekibinin bir parçası olduğu İstanbul’dan Mekke’ye uzanan Hac yolculuğu bütün süreçleriyle takip edilerek video haberler ve özel röportajlarla yayınlandı.


AYASOFYA CAMİİ

Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılmasının yıl dönümü sahadan haberleştirilerek özel röportajlar eşliğinde içerikler hazırlandı.

AYASOFYA CAMİİ
MÜSLÜMAN OLMA HİKÂYELERİ

MÜSLÜMAN OLMA HİKÂYELERİ

Özellikle Batı’da İslam’a ilgi duyan batılıların konu edildiği içerikler ve Müslüman olma hikâyeleri hem video hem makale olarak takipçilerimizle buluşturuldu.


KARADENİZ GAZI

Türkiye’nin 2023 yılında Karadeniz’de keşfettiği doğalgaz kaynakları hakkında detaylı video içerikler hazırlanarak sosyal medyada yayınlandı.

KARADENİZ GAZI
PEGİDA HAREKETİ

PEGİDA HAREKETİ

Batıda yükselen aşırı sağın hedefindeki özellikle Müslüman toplulukların yaşadığı sıkıntılar bilgilendirici infografiklerle takipçilerimize sunuldu.


ÖZEL İÇERİK ÇALIŞMALARI: TİKTOK HESABI İÇİN ÖZEL ÜRETİLEN İÇERİKLER

TRT Arabi Dijital Haber olarak, Tiktok’taki varlığımızı artırmak amacıyla özel bir ekip oluşturuldu. Tiktok için özel içerikler üretilerek, diğer ekipler tarafından hazırlanan içeriklerin Tiktok mecrasına uyumlu bir şekilde paylaşılması sağlandı. Yapılan çalışmalar ile 2023 yılı Ekim ayından yıl sonuna kadarki dönemde 450 bin takipçi artışıyla, Tiktok’ta 1,2M’dan fazla takipçiye ulaşıldı.

ÖZEL İÇERİK ÇALIŞMALARI: TİKTOK HESABI İÇİN ÖZEL ÜRETİLEN İÇERİKLER

HABERLER

Politika, tarih, sosyal hayat, bilim vb. konular ile gündeme dair öne çıkan haberler en hızlı şekilde aktarılmaktadır.

HABERLER
ETKİNLİKLER

ETKİNLİKLER

Türkiye’deki önemli festivaller ve etkinliklerden haberler takipçilerimizle paylaşılmaktadır.


TURİZM

Ülkemizin az bilinen bölgeleri ve yüksek hizmet kalitesine sahip en güzel tatil yöreleri öne çıkarılarak Türkiye’nin kültür, sanat ve gelenekleri takipçilerimizle paylaşılmaktadır.

TURİZM
HOCALI KATLİAMI’NIN HİKAYESİ

HOCALI KATLİAMI’NIN HİKAYESİ

Azerbaycan’ın Hocalı şehrinde 25-26 Şubat 1992 gecesinde, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 613 kişi hayatını kaybetti. Tarihe Hocalı Katliamı olarak geçen bu olayın ayrıntıları TRT Russian’da yer aldı.


KISA BELGESEL: ROTHSCHİLD AİLESİNİN LİDERİ JACOB ROTHSCHİLD’İN ÖLÜMÜ

Rothschild hanedanının dördüncü baronu Jacob Rothschild, 26 Şubat’ta hayatını kaybetti. Rothschildler kimdir? Nasıl bu kadar zengin ve ünlü oldular? Beşinci baron kim olacak ve onun gelişi dünyayı nasıl etkileyecek? Tüm bu sorular cevapları TRT Russian belgeselinde cevap buldu.

KISA BELGESEL: ROTHSCHİLD AİLESİNİN LİDERİ JACOB ROTHSCHİLD’İN ÖLÜMÜ
ÖZEL RÖPORTAJ: TRANSDİNYESTER YETKİLİLERİ ARTIK RUSYA'YA KATILMAK İSTEMİYOR

ÖZEL RÖPORTAJ: TRANSDİNYESTER YETKİLİLERİ ARTIK RUSYA'YA KATILMAK İSTEMİYOR

Tanınmayan Transdinyester Cumhuriyeti yetkilileri, Rusya’ya bağlanmayacaklarını açıkladı.


ÖZEL RÖPORTAJ: TACİKİSTAN'DA NEVRUZ NASIL KUTLANIYOR VE HANGİ GELENEKLERİ VAR?

Tacikistan’da 21 Mart’ta bahar ekinoksuyla birlikte Nevruz kutlamaları başladı. Ekibimiz, Duşanbe’yi ziyaret ederek bu bayramın geleneklerini ve özelliklerini aktardı.

ÖZEL RÖPORTAJ: TACİKİSTAN'DA NEVRUZ NASIL KUTLANIYOR VE HANGİ GELENEKLERİ VAR?
CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü ülkemiz için önemli bir dönüm noktasıydı. TRT Russian uluslararası dijital haber platformunda Cumhuriyetimizin 100. yılı için kapsamlı bir hazırlık süreci yürütüldü. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine, kuruluşuna ve önemli kilometre taşlarına odaklanan kapsamlı araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalar, özel yayınlar için temel oluşturdu.

Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne özel programlar hazırlandı. Bu programlar, ülkemizin kuruluşunu ve gelişimini kutlamak ve gelecekteki hedeflere odaklanmak için tasarlandı.

Özel grafikler, görseller ve içerikler üretildi. Bu içerikler, Türkiye’nin tarihine saygı duruşunda bulunmak ve geleceğe ilham vermek için önemli bir rol oynarken izleyicilere Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıllık yolculuğunu anlatmak için kullanıldı.


ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR

TRT Russian Dijital Haber ekibi, asrın felaketi olarak kabul edilen ve 6 Şubat’ta Türkiye’de gerçekleşen depremlerin ilk günlerinden itibaren sahadaydı. Yıkım anı, kurtarma operasyonları, yardımlaşma ve dayanışma görüntüleri, insanların kahramanlık ve hayata tutunma hikâyeleri anbean takip edilerek takipçilerle paylaşıldı.

ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin kapsamlı bir şekilde ele alınması için yoğun bir hazırlık süreci yürütüldü. Her bir adayın önemli özelliklerini, politikalarını ve geçmişlerini kapsayan özel kısa videolar üretildi.

Seçim günü ve sonuçlarının açıklanması sürecinde, hızlı ve doğru bir şekilde kullanıcılara bilgi aktarımı sağlandı. Sonuçlar anında yayınlandı ve analiz edildi.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM

Gazze’deki soykırım ve Filistin’deki güncel olaylar sürekli olarak izlenmekte ve derinlemesine araştırılmaktadır.

Filistin’deki yaşananları görsel olarak aktarmak için özel içerikler ve raporlar hazırlandı. Hazırlanan fotoğraf ve video materyalleriyle, izleyicilere olayların gerçek boyutu gösterildi. Uzmanların ve analistlerin yorumları ile içerikler desteklendi.

Filistin’de yaşananların arkasındaki nedenleri ve sonuçları anlamak için özel programlar hazırlandı.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM
AZERBAYCAN GÖREVİ

AZERBAYCAN GÖREVİ

TRT Russian ekibi, Azerbaycan’ın bölgedeki terörle mücadele operasyonunun ardından Karabağ’ı ilk ziyaret eden ekiplerden biri oldu.

“İşgalden Arındırılan Şuşa Nasıl Görünüyor?, Azerbaycan Karabağ Kahramanlarını Anma Günü, Karabağ’dan Ayrılan Etnik Ermeniler: Sosyal Araştırma, Gence Saldırılarının Yıl Dönümü” gibi haber başlıkları ile ilgili konular işlendi.


15 TEMMUZ

TRT Russian ekibi, FETÖ‘nün 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimiyle ilgili bir video serisi hazırlayıp sundu.

15 TEMMUZ

ÖZEL RÖPORTAJLAR

TRT Deutsch, bireylerin başarı hikâyelerini ön plana çıkaran kapsamlı röportajlar gerçekleştirmektedir. Yapılan röportajlarla Almanya’da yaşayan Müslümanlar ve Türkler için pozitif rol modeller oluşturulması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu hikâyelerle, Alman toplumunun yabancılara karşı bakış açısının iyileşmesi hedeflenmektedir.

ÖZEL RÖPORTAJLAR
VİRAL İÇERİKLER

VİRAL İÇERİKLER

TRT Deutsch; gündemdeki konuları, hayata ve insana dair anlık gelişmeler üzerinden viral videolar üreterek izleyicilerine sunarak gelişmelerin hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır.


ALMANYA’DA FİLİSTİN’E DESTEK GÖSTERİLERİ

Filistin’e destek gösterilerinin öne çıkarıldığı içeriklerde, gösteriler esnasında birçok kişiyle, kısa röportajlar gerçekleştirilerek olaylara doğrudan katılan kişilerin duygu ve düşünceleri takipçilerimize aktarılmaktadır.

ALMANYA’DA FİLİSTİN’E DESTEK GÖSTERİLERİ
IRKÇILIK VE İSLAMOFOBİ

IRKÇILIK VE İSLAMOFOBİ

Almanya, Avusturya ve diğer Avrupa ülkelerindeki İslamofobi ile camii saldırılarına odaklanan özel haber ve röportajlar yapılmaktadır. Yapılan yayınlar ile toplumun bilinçlendirilmesi ve hoşgörünün artması amaçlanmaktadır.


SOKAK RÖPORTAJI: “İSRAİL’İN HUKUKSUZLUĞU KARŞISINDA SESSİZLER!”

Pek çok protestocu bir kez daha Frankfurt Am Main'da Filistin'le dayanışmalarını ifade etmek için bir araya geldi. Cumartesi günü düzenlenen gösteride eski bir İsrail askeri de bulunuyordu. TRT Deutsch'a verdiği röportajda Gazze'nin “silinmek üzere” olduğuna dikkat çekerken Alman medyasını ve siyasi ortamını eleştirdi.

SOKAK RÖPORTAJI: “İSRAİL’İN HUKUKSUZLUĞU KARŞISINDA SESSİZLER!”
VİRAL İÇERİK: DUBLİN’DE LIDL PROTESTOSU

VİRAL İÇERİK: DUBLİN’DE LIDL PROTESTOSU

Dublin'deki LIDL çalışanları, geçtiğimiz Cuma günü İsrail ürünlerine boykot çıkartmaları yapıştıran Filistinli bir kadına fiziksel saldırıda bulundu. Olayın ertesi günü göstericiler duruma bir protestoyla karşılık verdi.

Grup, Lupilu markalı bebek ürünlerinin hepsine İsrail malı olduğuna dair çıkartma yapıştırdı. Zira İsrail aylardır Gazze'de her gün bebekleri ayrım gözetmeden öldürüyor. Aktivistlere göre LIDL'nin ana şirketi Schwarz Group, İsrail teknoloji şirketlerine yoğun yatırım yapıyor.


ÖZEL RÖPORTAJ: “DAHA GERÇEKÇİ BİR TÜRKİYE RESMİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Federal Ekonomik Kalkınma ve Dış Ticaret Birliği (BWA) Yönetim Kurulu Başkanı Michael Schumann, Antalya Diplomasi Forumu'nun önemine dikkat çekti.

ÖZEL RÖPORTAJ: “DAHA GERÇEKÇİ BİR TÜRKİYE RESMİNE İHTİYACIMIZ VAR”
SMART VİDEO: ALMANYA, UAD'DEKİ SOYKIRIM DAVASINDA İSRAİL'İ DESTEKLİYOR

SMART VİDEO: ALMANYA, UAD'DEKİ SOYKIRIM DAVASINDA İSRAİL'İ DESTEKLİYOR

Alman hükümeti, Uluslararası Adalet Divanı önündeki soykırım davalarında İsrail'in yanında yer alıyor. Güney Afrika, İsrail'in Gazze'deki soykırımını iddia eden argümanlarını sundu. İsrail tarafı ise meşru müdafaadan söz ediyor.


GÖRSEL GALERİ: UTRECHT’TE FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN KATLEDİLMESİNE PROTESTO

Hollanda'nın Utrecht kentindeki Vredenburg Meydanı'na İsrail'in Gazze'deki hava saldırılarında öldürülen Filistinli çocukların sayısını temsilen 14.000 çocuk ayakkabısı yerleştirildi.

GÖRSEL GALERİ: UTRECHT’TE FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARIN KATLEDİLMESİNE PROTESTO
INFOGRAFİK: TÜRKİYE GAZZE’YE EN ÇOK YARDIM SAĞLAYAN ÜLKE

INFOGRAFİK: TÜRKİYE GAZZE’YE EN ÇOK YARDIM SAĞLAYAN ÜLKE

İsrail, Gazze’ye karşı sürdürdüğü soykırımda uluslararası hukuku hiçe sayarken, Türkiye Gazze halkına insani yardım göndermeye devam ediyor.


KISA BELGESEL: HANAU SALDIRISINDAN 4 YIL SONRA

19 Şubat 2020'de Hanau'da ırkçı saikli bir saldırıda dokuz kişi öldürüldü. Bu trajik olayın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen kurbanların yakınları hâlâ bir açıklama bekliyor. TRT Deutsch, aşırı sağcı saldırıda hayatını kaybeden Hamza Kurtović'in babası Armin Kurtović ile konuştu.

KISA BELGESEL: HANAU SALDIRISINDAN 4 YIL SONRA
GÖRÜŞ: HABERİ YÜZ YILLIK DİPLOMASİ: STEİNMEİER'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

GÖRÜŞ: HABERİ YÜZ YILLIK DİPLOMASİ: STEİNMEİER'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Steinmeier'in Türkiye ziyareti, yüz yıllık diplomatik ilişkilerin ortak yönlerinin altını çiziyor. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın vurguladığı gibi iki ülke arasındaki odak noktası artık kısıtlamalar değil, ortaklıklar olmalı.


CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

TRT Deutsch, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamak için çeşitli içerikler üretti. Bu içerikler arasında Türkiye’nin tarihi ve kültürü hakkında bilgilendirici videolar ve yazılar bulunmaktadır.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI
ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR

ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından, sahada görevlendirmeler yapılarak süreç yakından takip edildi. Devletimizin sahadaki müdahale gücü, arama kurtarma faaliyetleri gibi tüm gelişmeler bütün mecralarda anbean yayınlandı.


ARAMA - KURTARMA FAALİYETLERİ

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası kurtarma faaliyetleri, hızlı müdahale süreçleri gibi konular deprem bölgesinden detaylı bir şekilde aktarıldı.

ARAMA - KURTARMA FAALİYETLERİ
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: TÜRKİYE CUMHURBAŞKANINI SEÇİYOR

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ: TÜRKİYE CUMHURBAŞKANINI SEÇİYOR

Mayıs ayında gerçekleşen Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi analiz haberler, videolar ve sahadan içeriklerle takipçilere aktarıldı.


SEÇİM SANDIĞI

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimini ve seçim süreçlerini anlatmak için özel konsept videolar hazırlanarak hem takipçiler bilgilendirildi hem de geniş kitlelere seçimlerle ilgili kapsayıcı bilgiler sunuldu.

SEÇİM SANDIĞI
GAZZE’DEKİ SOYKIRIM

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM

7 Ekim 2023’te başlayan Gazze’deki soykırımın yansımaları bölgeden ve haber merkezimizden takip edilerek analiz haber, video ve kısa belgeseller ile takipçilere aktarıldı.


DR. HISHAM HAMMAD GAZZE’DEKİ GÖSTERİ HAKLARI ÜZERİNE KONUŞTU

Gazze’deki mevcut duruma yönelik olarak Almanya’daki tepkiler hakkında, Dortmund Filistin Topluluğu Başkanı Dr. Hisham Hammad ile görüşme gerçekleştirildi.

DR. HISHAM HAMMAD GAZZE’DEKİ GÖSTERİ HAKLARI ÜZERİNE KONUŞTU

ÖZEL RÖPORTAJLAR SERİSİ

TRT Français’in ara vermeden devam ettiği özel röportajlar serisinde; akademisyenler, siyasi aktörler, kanaat önderleri ve aktivistler ile Türkiye, Fransa, Afrika ve dünyadaki gelişmelere dair özel röportajlar yapılarak küresel gelişmeler takipçilere aktarılmaktadır.

ÖZEL RÖPORTAJLAR SERİSİ
FRANSA VE İSLAMOFOBİ

FRANSA VE İSLAMOFOBİ

Fransa’daki tartışmalı yerel yasalar ve yöneticilerin İslam karşıtı tutumları mercek altına alınarak uzman görüşleri, sahadan röportajlar, infografikler ve son dakika gelişmeleri yazılı ve görsel formatlarda takipçilerimizle paylaşılmaktadır.


RÖPORTAJ: TARİQ ABDUL-WAHAD İLE RÖPORTAJ

NBA’de forma giyen ilk Fransız oyuncu Tariq Abdul-Wahad ile gerçekleştirilen röportajda, İsrail’in Gazze’deki soykırıma karşı dünyadaki sessizliğe dikkat çekildi.

RÖPORTAJ: TARİQ ABDUL-WAHAD İLE RÖPORTAJ
AÇIKLAYICI VİDEO: SARAH KATZ ANTİSEMİTİZM VE ANTİSİYONİZM ARASINDAKİ FARKI ANLATIYOR

AÇIKLAYICI VİDEO: SARAH KATZ ANTİSEMİTİZM VE ANTİSİYONİZM ARASINDAKİ FARKI ANLATIYOR

Antisiyonist Yahudi Sarah Katz, antisemitizmin bir suç ama antisiyonizmin haklı bir duruş ve gereklilik olduğunu belirtti.


RÖPORTAJ: PASCAL ANDRÉ İLE RÖPORTAJ

Fransız acil tedavi doktoru Pascal André Gazze’den dönüşü sonrası İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği soykırımı anlattı.

RÖPORTAJ: PASCAL ANDRÉ İLE RÖPORTAJ
RÖPORTAJ: JULİEN TAPİN İLE RÖPORTAJ

RÖPORTAJ: JULİEN TAPİN İLE RÖPORTAJ

Sosyolog ve araştırmacı Julien Tapin Fransa’daki eğitimli Müslüman insanların yavaş yavaş ülkeden ayrılması ve başka ülkeleri tercih etmesinin sebeplerini anlattı.


TÜRKİYE’YE DAİR KÜRESEL ALANDAKİ GELİŞMELER

Türkiye’nin uluslararası arenada her geçen gün artan rolü, bölgemizdeki gelişmelere dair tutumumuz ve Türk dış politikasına dair uzman akademisyenlerin ve ilgili aktörlerin görüşleri alınarak özel röportajlar yapılmaktadır.

TÜRKİYE’YE DAİR KÜRESEL ALANDAKİ GELİŞMELER
CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

Geride bıraktığımız yılda, Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları kapsamında yapılan törenler, kutlamalar, hayata geçen projeler ve gelecek yüzyıla hazırlık kapsamında atılan yeni temellerin yazılı ve görsel haberleri takipçilerimize ulaştırıldı. TOGG, KAAN, TCG Anadolu, Hürkuş, TB3 gibi savunma sanayiimizde çığır açan projelerin haberleriyle beraber, teknik detayları da TRT Français takipçileriyle buluşturuldu.


ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR

Tüm Türkiye’yi derin bir üzüntüye sürükleyen, 11 şehrimizde yıkımlara yol açan ve tarihe “Asrın Felaketi” olarak geçen 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri’nde TRT Français, ilk günden itibaren bölgeden yaptığı yayınlarla, deprem bölgesinde yaşanan yıkımın büyüklüğünü ve yardım çalışmalarının büyük bir titizlikle yapıldığını takipçilerine yansıttı. İlerleyen dönemlerde de yaraların sarılması mahiyetinde; depremzedeler için yapılan yardım çalışmaları, deprem konutlarının inşaatı, ülke genelindeki yardım seferberliği, dünya genelindeki yardımlar ve destek paylaşımları TRT Français tarafından haberleştirildi.

ASRIN FELAKETİ: 06 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ VE SONRASINDA YAŞANANLAR
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi boyunca TRT Français, seçimlere dair gelişmeleri yazılı ve görsel içeriklerle aktarırken uzmanların görüşlerini uluslararası geniş bir ağ ile paylaştı. Ek olarak batı medyasının seçimlere yönelik çeşitli ithamlarına karşı haberler üreterek Fransa’daki dezenformasyonla mücadele edildi.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM

Ekim ayında Gazze’ye yönelik başlatılan soykırım, başta insani ve politik olmak üzere tüm açılarıyla Fransızca konuşulan ülke ve bölgelere ulaştırıldı. Fransız Milletvekili Éric Coquerel ile özel röportaj yapıldı. Gazze soykırımına karşı Fransa’da gerçekleştirilen eylemler, alandan görüntü ve röportajlar ile kamuoyuna sunuldu.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM
KUZEY AFRİKA VE SAHEL BÖLGESİ’NİN KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ

KUZEY AFRİKA VE SAHEL BÖLGESİ’NİN KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ

Kuzey Afrika ve Sahel Bölgesi’nde bulunan Frankofon ülkelerin ve toplulukların kültürel öğeleri, tarihi yerleri/ mêkanları ve yüzyıllardır süren kadim gelenekleri tüm dijital mecralarda anlatıldı.


FRANSA İÇ POLİTİKASINDAKİ TARTIŞMALI KONULARIN TAKİBİ

Fransa Ulusal Meclisi’nden geçen tartışmalı göç yasası ve Fransa’da uzun süre sokakları meşgul eden emeklilik yasasına dair siyasilerin son dakika açıklamaları, yerinden alınan görüntülerle sokak hareketlerinin takibi, eylemcilerin açıklamaları, uzmanların görüşleri ve politikacıların tutumları tarafsız bir şekilde takipçilerle paylaşıldı.

FRANSA İÇ POLİTİKASINDAKİ TARTIŞMALI KONULARIN TAKİBİ
FRANSA’DA AYRIMCILIK VE POLİS ŞİDDETİ

FRANSA’DA AYRIMCILIK VE POLİS ŞİDDETİ

Başta Fransa olmak üzere Avrupa genelinde artan aşırı sağcılık ve bunun politik yansımaları, uzman görüşleri ve sokak röportajları ile yayınlandı. Fransa’da Türk ve Afrikalı Müslüman nüfusa karşı ölümle dahi sonuçlanan ayrımcılık ve polis şiddeti yazılı ve görsel özgün içeriklerle duyuruldu.


FRANSA-AFRİKA İLİŞKİLERİ

Fransa’nın sömürdüğü Afrika ülkelerinde Fransız basınına, hükümetine ve askerlerine yönelik tepkiler hakkında kapsamlı içerikler yayınlandı.

FRANSA-AFRİKA İLİŞKİLERİ
KUZEY AFRİKA VE SAHEL BÖLGESİNE DAİR POLİTİK GELİŞMELER

KUZEY AFRİKA VE SAHEL BÖLGESİNE DAİR POLİTİK GELİŞMELER

Afrika’daki ülkelerin başta Türkiye ve diğer ülkelerle olan ilişkilerine dair yazılı ve görsel uzman görüşleri ile röportajlar yayınlandı.


ANALİZ HABERLERİ

Politika, tarih, sosyal hayat, bilim vb. konuların, gündeme dair haberlerin farklı açılardan değerlendirilerek makale formatında işlendiği analiz haberlerde, bir olayı veya haberi duyurmaktan ziyade haberi analiz eden yayınlar yapılmaktadır.

ANALİZ HABERLERİ
GÖRÜŞ HABERLERİ

GÖRÜŞ HABERLERİ

Genellikle politik ve gündeme dair konularda yazarların görüşlerini bildirdiği makale formatı olan “Görüş Haberleri” konseptimizle bir konu hakkında farklı bakış açılarına yer verilerek kullanıcıların ilgisini çekecek, bilgilendirici yayınlar yapılmaktadır.


HIZLI MAKALELER

En güncel gelişmeler, dünyadan öne çıkan haberler makale formatında yayınlanmaktadır.

HIZLI MAKALELER
WEBSİTE VİDEOLARI

WEBSİTE VİDEOLARI

Balkan coğrafyası ve dünya genelinden en güncel gelişmelere video formatındaki haberlerle yer verilmektedir.


GELENEĞİN KORUYUCULARI

Balkanlar ve Türkiye’deki eski zanaatkarların yaşam hikâyelerinin anlatıldığı serinin her bölümünde farklı bir el ustasının zanaati konu edilmektedir.

GELENEĞİN KORUYUCULARI
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Bu seride her bir Balkan ülkesinin ilginç ve bilinmeyen yönleri video ile anlatılmaktadır.


'İSRAİL HURMASI': SÖMÜRÜ YOLUYLA KÂR

İsrail, işgal atındaki Filistin topraklarında yetişen tonlarca hurmadan her yıl büyük bir servet kazanıyor. İşgalci İsrail'in 2022'deki hurma ihracatının değeri 330 milyon dolara yakındı. TRT Balkan, hurma soygununun perde arkasını anlattı.

'İSRAİL HURMASI': SÖMÜRÜ YOLUYLA KÂR
TRT BALKAN İŞGAL ALTINDAKİ TARİHİ İBRAHİM CAMİ'NİN SİNAGOG KISMINI GÖRÜNTÜLEDİ

TRT BALKAN İŞGAL ALTINDAKİ TARİHİ İBRAHİM CAMİ'NİN SİNAGOG KISMINI GÖRÜNTÜLEDİ

TRT Balkan, El Halil'de İsraillilerin %63'ünü işgal ettiği tarihi İbrahim Cami'nin sinagog kısmını Yahudiler ibadet ederken görüntüledi. Namaz saatlerinde ezan okumak için dahi İsrailli askerlerden izin almak zorunda kalınılan tarihi camide Müslümanların ibadeti kısıtlanırken, Yahudiler sinagog kısmında özgürce ibadetlerini gerçekleştirebiliyor.


SLOVENYA DIŞİŞLERİ BAKANI İLE ÖZEL RÖPORTAJ: 'DÜNYA İNSANLIK SINAVINI GEÇEMEDİ'

Slovenya, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail'in, savaç suçu uygulamalarının hukuki sonuçlarının ele alındığı duruşmalarda görüş beyan eden ilk AB üyesi ülke oldu. TRT Balkan, söz konusu hukuki süreci yakından takip eden Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon ile özel röportaj gerçekleştirdi.

SLOVENYA DIŞİŞLERİ BAKANI İLE ÖZEL RÖPORTAJ: 'DÜNYA İNSANLIK SINAVINI GEÇEMEDİ'
İSRAİL'İN YAPAY ZEKA KATLİAM AYGITI LAVENDER NEDİR?

İSRAİL'İN YAPAY ZEKA KATLİAM AYGITI LAVENDER NEDİR?

İsrail, Gazzeliler üzerinde uyguladığı yapay zeka teknolojisi Lavender ile 7 Ekim’den buyana çok sayıda sivili katletti. TRT Balkan, İsrailli istihbarat elitlerinin ürünü olan “katil” teknolojiyi ve sebep olduğu sonuçları anlattı.


ÖZEL HABER: SARAYBOSNALI YAHUDİ KADIN İSLAM’A GEÇTİ

Yahudi inancına mensupken İslam’ı seçerek Müslüman olan Saraybosnalı Selena Hulic ihtida hikayesini ilk kez TRT Balkan’a anlattı.

ÖZEL HABER: SARAYBOSNALI YAHUDİ KADIN İSLAM’A GEÇTİ
TEKNOLOJİYE DAİR

TEKNOLOJİYE DAİR

Yapay zeka gibi yüksek teknolojiyi ilgilendiren alanlardaki yeni gelişmeler serinin her bölümünde ele alındı.


AÇIKLAYICI VİDEOLAR

Sosyal medyada uzun video izleyen kitlelere haber sunmak amacıyla analiz haberlerinin uzun metinli ve seslendirilmiş video formatında yayınlanmış şekli olan “Açıklayıcı Videolar” videolar üretildi.

AÇIKLAYICI VİDEOLAR
SEÇİM 2023 ÖZEL YAYINI

SEÇİM 2023 ÖZEL YAYINI

2023 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için özel hazırlanan internet sayfası ve içerikleri ile takipçilerimiz anbean bilgilendirildi.


RÖPORTAJLAR

TRT Afrika; Afrika kıtasının uluslararası kamuoyuna daha doğru tanıtılmasını hedefleyen, kıtayı yakından ilgilendiren, farklı yaşam alanlarından ilginç konuklarla özel röportajlar sunmaktadır. Çeşitli konularda tanınmış kişiler, kendi alanlarında başarılar elde eden gençler ve kadınlar gibi alanında uzman kişilerle yapılan röportajlar, Afrikalılar için çeşitli konuları kapsamaktadır.

RÖPORTAJLAR
HABER VİDEOLARI

HABER VİDEOLARI

TRT Afrika; gündemdeki konular veya son dakika haberleriyle ilgili, anlık ham videolar üzerinden viral videolar üreterek izleyiciye bir olayın hızlı ve hareket halindeki özetini sunmaktadır.


AÇIKLAYICI VİDEOLAR

Gündemdeki popüler konular, uluslararası meseleler, politik başlıklar ve spor üzerine günlük açıklayıcı videolar üretilmektedir.

AÇIKLAYICI VİDEOLAR
KAHRAMANI TANI

KAHRAMANI TANI

YouTube serisi, özellikle liderlerin biyografilerine odaklanmaktadır. Kıtadaki liderlerin hikayeleri izleyiciye yansıtmaktadır.


ÖZEL RÖPORTAJLAR: KUR-AN’I KERİM OKUMA YARIŞMASI BİRİNCİLİĞİ

Hajara İbrahim Dan'azumi, Uluslararası Haşimi Kadınlar Kur'an-ı Kerim Ezberleme Yarışması’nda birinciliği kazandı. TRT Afrika Hausa’ya verdiği özel röportajda Kur’an okuma hedeflerinden bahsetti.

Hajara İbrahim Dan'azumi, Uluslararası Haşimi Kadınlar Kur'an-ı Kerim Ezberleme Yarışması’nda birinciliği kazandı. TRT Afrika Hausa’ya verdiği özel röportajda Kur’an okuma hedeflerinden bahsetti.

ÖZEL RÖPORTAJLAR: KUR-AN’I KERİM OKUMA YARIŞMASI BİRİNCİLİĞİ
HABER VİDEOLARI: ECOWAS YAPTIRIMLARI NİJER KAPLAN FINDIĞI PAZARINI ETKİLEDİ

HABER VİDEOLARI: ECOWAS YAPTIRIMLARI NİJER KAPLAN FINDIĞI PAZARINI ETKİLEDİ

ECOWAS yaptırımları Nijer kaplan fındığı pazarını etkiliyor. ECOWAS’ın uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Nijerli kaplan fındığı pazarlamacıları daha önce yüksek hacimli gerçekleşen satışlarının düştüğünü belirtti.


KISA BELGESEL: HAUSA KÜLTÜRÜNÜN RAMAZAN GÖSTERİLERİ DEVAM EDİYOR

Hausa topraklarındaki Tashe geleneği farklı ülkeler arasında yayılmasına rağmen hala Hausa toplumunun kültürünün önemli bir parçası. Ramazan ayı ile birlikte Nijerya, Nijer, Kamerun ve Gana'daki Hausa topluluklarında uygulanan gelenek kapsamında insanları eğlendirmeye yönelik gösteriler düzenleniyor. İftar sonrası köylerde ve pazarlarda gerçekleşen gösterilerde kostümler ile süslenen gençler performans sergiliyor.

KISA BELGESEL: HAUSA KÜLTÜRÜNÜN RAMAZAN GÖSTERİLERİ DEVAM EDİYOR
RÖPORTAJLAR: FİLİSTİNLİ BİR KIZ ÇOCUĞU DÜNYAYA SESLENDİ

RÖPORTAJLAR: FİLİSTİNLİ BİR KIZ ÇOCUĞU DÜNYAYA SESLENDİ

Filistinli bir kız çocuğu İsrail güçlerinin yıktığı evinin enkazının önünde dünyaya seslendi. 11 yaşındaki Rahaf Al Mukayyed, Gazze halkının boğuştuğu sorunlara değindi. Rahaf Al Mukayyed Gazze halkının açlık ve soğuktan öldüğünü belirtti.


HABER MAKALELERİ: TANZANYA, TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÇABALARINI DESTEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle 18 Nisan’da Ankara’yı ziyaret eden Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan Gazze’de ateşkesin sağlanması konusunda Türkiye’nin çabalarına yönelik desteğini vurguladı. Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan Türkiye’nin yumuşak güç ile uluslararası sorunları çözme konusundaki çabalarını desteklediğini de belirtti.

HABER MAKALELERİ: TANZANYA, TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÇABALARINI DESTEKLİYOR
AÇIKLAYICI VİDEO: RAİLA ODİNGA AFRİKA BİRLİĞİ KOMİSYON BAŞKANI ADAYI OLDU

AÇIKLAYICI VİDEO: RAİLA ODİNGA AFRİKA BİRLİĞİ KOMİSYON BAŞKANI ADAYI OLDU

Kenyalı siyasetçi Raila Odinga Afrika Birliği Komisyonu başkan adayı oldu. Afrika Birliği’nin seçim süreci ve Afrika Birliği’nin yapısına ilişkin açıklamalar yapıldı.


ÖZEL RÖPORTAJ: TANZANYA DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Tanzanya Dışişleri Bakanı January Yusuf Makamba ile özel röportaj TRT Afrika Svahili'de yer aldı.

ÖZEL RÖPORTAJ: TANZANYA DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ
HABER VİDEOLARI: AFRİKA ULUSLAR KUPASI

HABER VİDEOLARI: AFRİKA ULUSLAR KUPASI

TRT Afrika ekipleri Afrika Uluslar Kupası için Fildişi Sahili'nde konuşlandı ve sahadan çok sayıda içerik üretildi.


HABER VİDEOLARI: TÜRK DONANMASI MOGADİŞU’DA

Somali ile Türkiye arasında imzalanan savunma anlaşmasının ardından Türk Donanması'na ait bir gemi Mogadişu Limanı'na ulaştı. Somalili ve Türk yetkililer gemiyi karşılama törenine katıldı.

HABER VİDEOLARI: TÜRK DONANMASI MOGADİŞU’DA
ÖZEL RÖPORTAJLAR: EDEM WOSORMU SUDAN HALKINA SESLENDİ!

ÖZEL RÖPORTAJLAR: EDEM WOSORMU SUDAN HALKINA SESLENDİ!

''Sudan halkı umudunuzu kaybetmeyin, onurunuzu kaybetmeyin. BM OCHA'nın operasyonlar ve savunuculuk direktörü Edem Wosormu, TRT Afrika'ya verdiği röportajda, uluslararası toplumun bir araya gelip savaşan taraflarla savaşı sona erdirmek için konuşması gerektiğini belirtti.

Bu röportajda Sudan halkının devam eden acıları, dünyanın ülkeyi nasıl unuttuğu ve çözüm umudu vurgulandı.


HABER VİDEOLARI: KAKAO FİYATLARI KAKAO ARZI NEDENİYLE YÜKSELİYOR!

Batı Afrika'nın kakao tarlalarında oluşan benzeri görülmemiş arz eksikliği, kakao fiyatlarının dünya çapında tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesine neden oldu.

HABER VİDEOLARI: KAKAO FİYATLARI KAKAO ARZI NEDENİYLE YÜKSELİYOR!
ÖZEL RÖPORTAJLAR: GÜNEY AFRİKA DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN İSRAİL TEPKİSİ!

ÖZEL RÖPORTAJLAR: GÜNEY AFRİKA DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN İSRAİL TEPKİSİ!

Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, İsrail’in geçen yılın Ekim ayından bu yana 30.000'den fazla Filistinliyi katlettiği Gazze'deki soykırım nedeniyle İsrail'i Uluslararası Adalet Divanı'nda yargılamak gibi benzeri görülmemiş bir göreve öncülük ediyor.

Güney Afrika Dışişleri Bakanı, Batılı ülkeleri Gazze'de ateşkes için baskı yapmak yerine İsrail'i destekledikleri için kınadı ve özellikle ABD'yi İsrail'in Filistinlilere karşı zulüm yapmasına yardım etmekle suçladı. Bu röportajlar, İsrail'in Gazze'deki zulmüne ve Afrika'nın bu zulümden hesap sormada oynadığı role karşı büyüyen uluslararası öfkeyi gösteriyor.


NİJER İLE ABD ARASINDAKİ ASKERİ ANLAŞMA KINANDI!

Niamey'deki yetkililer, Nijer ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki askeri anlaşmayı kınadı. Terörle mücadele kapsamında Nijer'e binden fazla askeri konuşlandıran ABD, üssünü Nijer'in kuzeyinde, Libya ve Cezayir sınırına yakın Agadez bölgesine taşımak zorunda kalacak. Batılı güçlerin müdahalesine yönelik eleştirilerin ortasında üsler meselesi kıtada hassas bir konu haline geldi.

NİJER İLE ABD ARASINDAKİ ASKERİ ANLAŞMA KINANDI!
FİZİKSEL ENGELLİ KHADY’NİN BÜYÜK BAŞARISI

FİZİKSEL ENGELLİ KHADY’NİN BÜYÜK BAŞARISI

Fiziksel engelli olan Khady, enstitünün eskiden yaşadığı Rufisque'e 30 km uzaklıkta olmasına rağmen becerilerini geliştirmek için Dakar müzik okuluna kaydoldu. Üç yıl boyunca tekerlekli sandalyesiyle kum ve taşlardan oluşan yolu cesareti kırılmadan geçmek zorunda kaldı. Bugün hayalini gerçekleştirdi ve adına birçok single ve müzik videosu çekerek tam teşekküllü bir albüm olan Wonema'ya ulaştı. Khady Pouye'nin yolculuğu onu birçok kişi için rol model haline getirdi.


KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ’NDE ÇOK SAYIDA ÇOCUK EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUM KALDI!

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin doğusunda yaşanan şiddet nedeniyle binlerce çocuk okulu bıraktı ya da derme çatma tesislerde eğitimlerine devam etme mücadelesi veriyor. Çatışma bölgesindeki birçok okul çoktan kapandı ve bu durum öğrencileri bütün gün evde kalmaya ya da hayatta kalabilmek için ufak tefek işler yapmaya zorluyor. UNICEF'e göre, Kuzey ve Güney Kivu illerinde isyancıların saldırıları nedeniyle yaklaşık bir milyon çocuk yerinden edildi. Bu rapor, 10 yılı aşkın süredir devam eden bu savaşın ciddi ama az görülen etkisini ortaya koyuyor.

KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ’NDE ÇOK SAYIDA ÇOCUK EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUM KALDI!
AFRİKA KITASININ EN GENÇ BAŞKANI SEÇİLDİ!

AFRİKA KITASININ EN GENÇ BAŞKANI SEÇİLDİ!

Diomaye Faye ilk turda başkanlık seçimini kazanarak Afrika'nın en genç seçilmiş başkanı oldu.


CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI

29 Ekim’de coşkuyla kutlanan Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde TRT Afrika, uluslararası takipçilerine günün tüm coşkusunu başarıyla yansıttı.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI
CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ VE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde anlık veri akışıyla özel seçim yayını gerçekleştirildi. Seçim öncesi ve sonrası paylaşılan haber içerikleriyle seçim atmosferi uluslararası kamuoyuna tüm gerçekliğiyle sunuldu.


GAZZE’DEKİ SOYKIRIM

7 Ekim’den itibaren Gazze’de 30.000’in üzerinde sivili öldüren İsrail’in uluslararası medyada ortaya çıkan dezenformasyonlarına karşı TRT Afrika önemli bir duruş sergiledi.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM
SOSYAL KARTLAR

SOSYAL KARTLAR

TRT Afrika Dijital’de öne çıkan konseptlerden bir diğeri de “Sosyal Kartlar”dır. “Afrika’da en yüksek maaş alan teknik direktörler, Hauwa: Nijeryalı Kadın treyler sürücüsü” gibi içerikler görselleştirilerek takipçilerle paylaşıldı.


İNFOGRAFİKLER

“İnfografikler” formatında haber içerikleri sayısal verilerle detaylandırılarak görselleştirilmektedir. “Doğu Afrika’da ülkelere göre ormanlık alanların oranı” gibi bilgilere ilişkin güncel veriler detaylı bir şekilde “İnfografikler”de yer almaktadır.

İNFOGRAFİKLER
ALINTI KARTLAR

ALINTI KARTLAR

Hazırlanan formatta devlet başkanları gibi öne çıkan figürlerden güçlü alıntılar sunulmaktadır. Alıntıları paylaşılan kişinin sözleri, kişinin fotoğrafı ile desteklenerek içeriğin mesajını kullanıcılara aktarmaktadır.


DRC 2023 SEÇİMLERİ

Doğu Afrika’daki takipçiler, Demokratik Kongo Cumhuriyeti 2023 Seçiminin her aşamasında haberler, video, infografik ve karusel içerikler ile TRT Afrika hesapları üzerinden bilgilendirildi. Hazırlanan seçim içerikleri 1 milyon’dan fazla görüntülenme aldı.

DRC 2023 SEÇİMLERİ
KONU AÇIKLAYICI VİDEOLAR

KONU AÇIKLAYICI VİDEOLAR

Bu videolar, genellikle YouTube’ta ve TikTok’ta yayınlanmakta olup politika, ekonomi, eğlence, kültür, teknoloji, çevre vb. konuları kapsamaktadır. Videolar sunucu anlatımı ve seslendirmeyle birlikte veriler, metin açıklamaları ve grafiklerle desteklenerek oluşturulmaktadır.


İSLAM TARİHİ İÇERİKLERİ

TikTok ve Facebook gibi platformlarda İslam tarihi ile ilgili hazırlanan içerikler takipçilerimiz tarafından büyük bir ilgi görerek toplamda 2,1 milyon izlenmeye ulaşmıştır.

İSLAM TARİHİ İÇERİKLERİ
HIZLI İÇERİKLER

HIZLI İÇERİKLER

İsrail hava saldırısı sonrasında Filistinlilerin enkaz altından nasıl çıkarıldığını gösteren hızlı video içeriği, sadece Facebook’ta 12,6 milyon toplam görüntülenmeye ulaşmıştır.


İLHAM VEREN HİKÂYELER

Bölgedeki kadın kamyon şoförlerini anlatan içerigimiz, “İlham Veren Hikâyeler” konseptinde toplam 2,2 milyon izlenme ile kategoride en çok dikkat çeken içeriklerimizdendir.

İLHAM VEREN HİKÂYELER

TRT ESPAÑOL

Uluslararası yayın kuruluşlarıyla Türkiye'nin sesinin dünyaya duyurulmasını hedefleyen TRT, TRT World, TRT Arapça, TRT Rusça, TRT Almanca, TRT Fransızca, TRT Balkan ve TRT Afrika'dan sonra TRT İspanyolca dijital haber platformunu hayata geçirdi.

TRT ESPAÑOL
Image Description
Image Description
Image Description

TRT VOT

Uluslararası yayıncılıkta etkin TRT Voice of Türkiye web sitesi aracılığıyla Türkiye, bölge ve dünyadaki gelişmeler; 41 yabancı dil, lehçe ve alfabede web yayıncılığıyla dünyaya aktarılmaktadır.

TRT VOT
Scroll to top